بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  Preferences
  جستجو
  خبرخوان

  وبلاگ

  همسفر شدن با حیوان خانگی

  دیگر نیاز نیست وقتی بار سفر را می‌بندیم به دوست و آشنا بسپاریم که به قناری خانه‌مان سر بزند یا حواسش به آب و غذای گربه یا سگمان باشد.به جای سفارش کردن می‌توانیم برای حیوان خانگی خود گواهی سلامت بگیریم تا او را همسفر خود کنیم.

  گواهی سلامت ضروری است؟

  جدیدا اداره دامپزشکی دستور داده علاوه بر سفرهای خارجی سفرهای داخلی هم نیاز به گواهی سلامت دارد.بنابراین هر حیوانی که بخواهد همراه شما به سفر برود،حالا می‌خواهد این سفر بین شهری و داخل ایران یا یک سفر خارج از کشور باشد.این گواهی حکم پاسپورت حیوان را دارد.

  چقدر زمان برای دریافت گواهی سلامت لازم است؟

  اگر سفر داخل کشور باشد،یک روز کاری زمان می‌خواهد تا گواهی سلامت برای ترجمه به اداره دامپزشکی به اداره دامپزشکی ارسال شود.منظور از ترجمه مهر تاییدی است که از طرف اداره زده می‌شود.اگر سفر خارجی باشد و جزو اتحادیه اروپا هم نباشد در سه مرحله 24ساعته،پنج روزه و 14 روزه این آزمایش در بیمارستان دامپزشکی تهران انجام می‌شود و نامه مجوز بهداشتی برای خارج شدن حیوان از کشور صادر می‌شود.در حالت سوم که اگر مقصد یکی از کشورهای جزو اتحادیه اروپا باشد،به این دلیل که آزمایش باید به آلمان فرستاده و برگشته شود به یک بازه زمانی دو ماهه نیاز است که طی مکاتبات اخیر قرار است با سرعت بخشیدن به جواب آزمایش این زمان دو ماه کمتر شود.علاوه بر این موضوع،به واکسن هاری هم توجه داشته باشید که حتما باید30-14 روز قبل از سفر تزریق شود.

  هزینه دریافت گواهی سلامت چقدر است؟

  نمی‌توان یک عدد ثابت را عنوان کرد چرا که بنا به شرایط حیوان و مقصد و فرصت باقی مانده تا این سفر عدد متغیر است.

  کدام مراکز این گواهی را صادر می‌کنند؟

  بیمارستان دامپزشکی تهران متولی این کار بوده اما در حال حاضر جاهای دیگری هم هستند که گواهی سلامت صادر کنند.

  مراحل گرفتن گواهی سلامت

  اگر سفر بین شهری باشد باید با مراجعه به بیمارستان،حیوان توسط دامپزشک معاینه شود،پس از آن واکسن هاری و میکروچیپ به او تزریق می‌شود و در نهایت برای حیوان گواهی سلامت صادر می‌شود.اما اگر سفر شما به خارج ازکشور باشد،علاوه بر این مراحل،تیتر هاری هم گرفته می‌شود.این آزمایش روی واکسن انجام می‌شود.همه این کارها در بیمارستان دامپزشکی انجام می‌شود حتی نامه‌ای که باید به اداره دامپزشکی برای تایید ارسال شود هم خود بیمارستان انجام می‌دهد.

  مقررات ورود حیوان مسافر

  ارائه اصل گواهی بهداشتی بین‌المللی با درج شماره میکروچیپ حیوان(در مورد پرندگان حلقه پا)از دامپزشکی دولتی کشور مبدا که بیش از 10 روز از تاریخ صدور آن سپری نشده باشد. ارائه اصل و کپی شناسنامه بهداشتی حیوان با درج مشخصات واکسن‌های تلقیح شده ضروری و به خصوص واکسن هاری ارائه اصل و کپی صفحه اول گذرنامه. (درج نام مسافر و شماره میکروچیپ حیوان(در مورد پرندگان حلقه پا)در گواهی و شناسنامه بهداشتی الزامی است) بدیهی است در صورت هر گونه نقص در مدارک مورد نیاز یا وجود علائم بیماری،ترخیص حیوان همراه مسافر مقدور نیست.

  مقررات خروج حیوان همراه مسافر

  ارائه اصل و کپی گواهی بهداشتی مأخوذه از ادارات دامپزشکی دولتی کشور.

  ارائه اصل و کپی شناسنامه بهداشتی حیوان با درج مشخصات واکسن‌های تلقیح شده چندگانه و بخصوص واکسن هاری

  ارائه اصل و کپی صفحه اول گذرنامه.

  درج نام مسافر و شماره میکروچیپ حیوان (در مورد پرندگان حلقه پا)در گواهی و شناسنامه بهداشتی الزامی است.

  مدارک فوق الذکر حداقل 4 ساعت قبل از پرواز به دفتر قرنطینه دامپزشکی مستقر در فرودگاه ارائه گردد.

  توضیح:منظور از حیوان همراه مسافر(برای ورود به کشور و یا خروج از کشور)سگ،گربه و پرندگان زینتی است.ورود و خروج سایر حیوانات از قبیل خزندگان و آبزیان و...،خوراک و مکمل،داروها و ...مربوط به حیوان و همچنین فرآورده‌های خام با منشا دامی به صورت همراه مسافر ممنوع است.

  در خصوص حیواناتی کهقبلا با دریافت گواهی بهداشتی از ادارات دامپزشکی دولتی ایران از کشور خارج شده باشند باید برای بازگشت به کشور نسبت به اخذ گواهی بهداشتی از دامپزشکی دولتی کشور مبدأ(کشور خارجی)اقدام کنند.

  در صورت کامل بودن مدارک بهداشتی،پرندگان همراه مسافر پس از نمونه برداری و اخذ نتایج آزمایشگاهی و در صورت تأیید سلامت قابل ترخیص است.

  تعداد مجاز حیوانات خانگی همراه مسافر جهت ورود و خروج،سگ و گربه از هر گونه دو قلاده(حداکثر4قلاده)،و پرنده از هر گونه دو قطعه(حداکثر10قطعه)است.

  خروج گونه‌های پرندگان خاص و در حال انقراض مستلزم ارائه تأییده از سازمان حفظ محیت زیست بوده و ورود آن مستلزم ارائه تأییدیه(CITES)از کشور مبدأ است.

  خروج حیوان و پرنده بصورت بدون مسافر (پستی یا باربری –Cargo)مستلزم هماهنگی با کشور مقصد بوده و اطلاع از قوانین قرنطینه‌ای کشور مقصد و رعایت آنها و مسئولیت هر گونه عواقب و خسارات ناشی از عدم هماهنگی به عهده صاحب حیوان است.

   

   

  منبع:پیام دامپزشکانpet magazine

  تست امداد‌رسانی به سگ‌ها

  فقط آدم‌ها نیستند که ممکن است نیاز به کمک‌های اولیه داشته باشند و حیوانات و از جمله سگ‌ها هم گاهی به اورژانس‌های دامپزشکی نیاز پیدا می‌کنند.اما چقدر در این مورد می‌دانید؟پرسش‌های درست/نادرست زیر را پاسخ دهید و به یاد داشته باشید مهم نیست دانش شما در مورد کمک‌های اولیه به حیوانات خانگی از جمله سگ‌ها چقدر خوب باشد،هر زمان که سگ شما مجروح شد و آسیب دید،بلافاصله باید با دامپزشک یا اورژانس دامپزشکی تماس بگیرید و او را به نزدیکترین مرکز درمانی برسانید.

  1-اگر هر سگی یا حتی سگ خودتان پریشان بود،همیشه باید سعی کنید قبل از هرگونه درمانی او را مهار کنید.

  پاسخ

  درست.هرسگی می‌تواند گاز بگیرد.بله حتی سگ خودتان!و سگ مصدوم یا آسیب دیده اگر درد داشته باشد،ممکن است گاز بگیرد و باید با احتیاط زیادی آن را مهار کرد.اگر مطمئن نیستید که بتوانید او را آرام کنید بهتر است با یک دامپزشک یا دیگر افرادی که در این طمینه تخصص دارند تماس بگیرید.

  2-اگر من یک کیت کمک‌های اولیه مجهز برای انسان دارم،دیگر نیازی به داشتن کیت کمک های اولیه برای سگ نیست.

  پاسخ

  نادرست.کیت کمک‌های اولیه سگ شامل داروها،سابقه و مدارک دامپطشکی و شماره‌های اورژانس برای تماس مرکز دامپزشکی است .اینها چیزهایی است که در کیت کمک‌های اولیه انسان به هیچ عنوان وجود ندارد چون نیازی به آنها نیست.

  3-اگر سگ دچار سوختگی شد،بلافاصله باید از آب سرد و تمیز برای نقطه سوختگی استفاده کنیم.

  پاسخ

  درست.ریختن آب سرد بر محل سوختگی می‌تواند درد را کاهش دهد و مانع از گسترش سوختگی شود.اما اگر سوختگی وسیع باشد،سعی نکنید سگ را در آب بگذارید.در عوض باید با یک وسیله آب را روی ناحیه سوختگی بریزید و با یک حوله تمیز و نمدار آن را پاک کنید. هر نوع سوختگی شما باید با نزدیکترین بیمارستان حیوانات با یک دامپزشک تماس بگیرید.آنها می‌توانند به شما بگویند که سگ شمل نیاز به معاینه فوری دارد یا می‌توانید سر فرصت مراجعه کنید.

  4-اگر سگ من چیزی قورت بدهد که می‌دانم سمی است،باید او را به استفراغ کنم و با دامپزشک تماس بگیرم.

  پاسخ

  نادرست.مگر در مواردی که به طور خاص دامپزشک این کار را انجام می‌دهد،شما هرگز نباید سگ را وادار به استفراغ کنید چون برخی از مواد سمی به ویژه در زمان بازگشت از مسیر گوارشی می‌توانند آسیب جدی‌تری به او وارد کنند.در عوض با یک مرکزدامپزشکی تماس بگیرید یا او را به نزدیکترین اورژانس دامپزشکی برسانید.

  5-اگر سگ من توسط مار یا هر حیوان دیگر با زهر کشنده نیش زده شود،باید سعی کنم سم را از بدن او خارج کرده و به دامپزشک مراجعه کنم.

  پاسخ

  نادرست.اگر فکر می کنید سگ شما به وسیله مار یا هر حیوان دیگری نیش زده شده،حرکات سگ را تا جایی که می‌توانید محدود کنید تا گسترش سم در بدن را آهسته کرده و هر چه سذیعتر او را به دامپزشک برسانید.اگر می‌توانید درباره حیوانی که سگ را نیش زده اطلاعات کاملی بدهید اما سعی نکنید حیوان مورد نظر را بکشید یا بگیرید چون به این ترتیب وقت را هدر می‌دهید و ممکن است جان سگ به خطر بیفتد.

  6-اگر سگ از ناحیه دم یا پا بیش از 5دقیقه خونریزی داشته،باید از شریان بند استفاده کنم.

  پاسخ

  نادرست .شریان بند جریان خون به یک اندام را آهسته یا قطع می کند که همین می‌تواند باعث از بین رفتن بافت آن اندام شود.دم یا پای سگ ممکن است نیاز به خون داشته باشد.بنابراین تنها در صورتی از شریان بند استفاده کنید که سگ در شرایط نزدیک به مرگ باشد.در عوض زخم سگ را تمیز کنید با یک نوار زخم استریل و فشار ثابت پانسمان کنید واگر خونریزی سنگین بود و بعد از 5دقیقه متوقف نشد،حتما با دامپزشکتان تماس بگیرید و او را نزد دامپزشک ببرید.

   

   

  منبع:پیام دامپزشکانpet magazine

  شکارچی که دیگر شکار نکرد

  یک شکارچی گوزن بعد از این که نگهداری از یک بچه گوزن رها شده را پذیرفت،10سال است که شکار نکرده آلادینو مونتس در کوهستان‌های شمال اسپانیا بزرگ شده است.او از وقتی کودک بود گوزن شکار می‌کرد اما زندگی او به عنوان یک شکارچی 10 سال پیش،وقتی با بامبی بچه گوزن زیبای تنها ملاقات کرد،ناگهان به پایان رسید.آلادینو بعد از آن دیگر هرگز به حیوانی شلیک نکرد و می‌گوید حاضر است بمیرد تا اینکه جان موجود دیگری را بگیرد.

  آلادینو 53 ساله است.10سال پیش وقتی با جیپ کوچک خود در کوهستان می‌گشت،به گله‌ای گاو برخورد کرد که بچه گوزنی بسیار لاغر دنبال آن‌ها بود.گوزن ها هیچ وقت گاوها را دنبال نمی‌کنند.بنابراین آلادینو کنجکاو شد و برای اینکه بهتر ببیند از جیپ خود پیاده شد.او فهمید بچه گوزن زخم های زیادی دارد و بدون مراقبت پزشکی مدت زیادی زنده نخواهد ماند.او گوزن را برداشت و با خود به خانه برد و از او پرستاری کرد تا گوزن کاملا بهبود پیدا کرد.گوزن بعد از خوب شدن دیگر به جنگل برنگشت و تا همین حالا پیش آلادینو ماند و بهترین دوستش شد. این گوزن ماده که آلادینو اسمش را بامبی گذاشت،حالا حسابی بزرگ شده.

  آلادینو فکر می‌کند او شبیه بامبی،کاراکتر کارتون مشهور والت دیزنی است.بامبی،دید آلادینو شکار را به کلی عوض کرده.او حالا علشق حیوانات است و هر چند که پدرش وقتی بچه بود شکار را به او آموزش داده بود و آن‌ها عملا شکار را برای معیشت انجام می‌دادند نه تفریح،اما از وقتی بامبی سرپرستی می‌کند،دیگر شکار نکرده. آلادینو می‌گوید:من همیشه حیوانات را دوست داشتم.اما شکار در محل زندگی ما از پدر به پسر ارث می‌رسد.ما حیوانات را برای غذا شکار می کنیم اما با این وجود از وقتی با بامبی هستم،نمی توانم حیوانات را بکشم.

  کوهستانی که آلادینو در آن زندگی می کند،1400 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بسیار زیباست.توریست‌ها می توانند چشم‌اندازهای فوق‌العاده ای به خصوص در روزهایی که هوا صاف است ببینند اما بیشتر مردم برای تماشای این منظره‌ها به آنجا سفر نمی‌کنند.آن‌ها به کوهستان می‌روند تا بامبی و رفتار بسیار دوستانه او را ببینند.

  آلدینو یک کافه دارد و توریست‌ها در این کافه همیشه از دیدن بامبی که مستقیم پشت دخل می‌رود شگفت زده می‌شوند.بامبی به مردم اجازه می دهد او را نوازش کنند و گاهی خودش سر میز آن‌ها می‌رود.او کنار آلادینو بسیار خوشحال و راحت است و این باعث می‌شود گوزن های دیگر هم در آن حوالی با آلادینو و کافه او احساس راحتی کنند.آلادینو در حالی که در چشم هایش اشک جمع می شود می گوید:نمی دانم چطور می‌توانستم حیوانات را بکشم.آن‌ها به اندازه زندگی‌ام برایم ارزش دارند.

   

   

  منبع:پیام دامپزشکان pet magzine

  10 غذای سمی برای حیوانات خانگی

  شکلات

  شکلات حاوی تیوبروماید است که روی این بخش‌ها از بدن سگ تاثیر منفی می گذارد:

  سیستم عصبی

  کلیه

  ریه‌ها

  قلب

  شکلات‌هایی که بیشتر تیوبروماید دارند به ترتیب:

  شکلات تخته‌ای یا پودر کاکائو

  شکلات تلخ

  شکلات سفید

  شکلات نیمه تلخ

  شکلات شیری

  کافئین

  در ادامه خطرات شکلات مقدار زیاد کافئین می‌تواند برای حیوانات خطرناک و حتی کشنده باشد.

  بیشتر محصولات کافئین‌دار حاوی متیل‌زانتین هستند.این ماده در دانه‌های کاکائو پیدا می‌شود.

  مقدار بالای کافئین می‌تواند باعث این مشکلات شود:

  در گربه‌ها- لرزش و تشنج

  در سگ‌ها -استفراغ

  در پرندگان- تپش قلب

  در جوندگان -نفس‌نفس زدن

  در سگ‌ها- بی‌خوابی

  شیر

  شاید برایتان عجیب باشد اما بسیاری از گربه ها توانایی هضم لاکتوز شیر را ندارند.

  بیشتر فرآورده هایی که در تهیه آنها از شیر استفاده شده،این تاثیرات را روی گربه‌ها دارند:

  مشکلات گوراشی

  اسهال

  از دست دادن آب بدن

  بیشتر حیوانات خانگی مقدار لاکتوز کمی دارند.لاکتوز به هضم شکر موجود در شیر کمک می کند.شما می توانید شیر بدون لاکتوز یا محصولات بدون لبنیات را در فروشگاه‌های محصولات خانگی برای گربه خود پیدا کنید.

  فندق

  فندق در 12ساعت بعد از مصرف اثر خود را نشان می‌دهد و در این فاصله زمانی در بدن باقی می‌ماند:

  12 تا 48 ساعت

  فندق برای سگ ها کشنده نیست اما مصرف فندق و دیگر آجیل‌ها می‌تواند باعث این مشکلات در سگ‌ها شود:

  کاهش حرارت بدن

  درد مفاصل

  لرز

  ضعف

  استفراغ

  سیر و پیاز

  تنها مقدرا کمی از این مواد می‌تواند به راحتی روی سلامت بچه گربه شما تاثیر منفی بگذارد.سیر و پیاز به این سه شکل برای گربه ها خطرناک هستند:

  پخته

  خام

  پودر

  سیرو پیاز گلبول های قرمز گربه را از بین می‌برد و باعث این مشکلات می‌شود:

  بی‌حالی

  کاهش وزن

  کم خونی

  آووکادو

  آووکادو حاوی پرسین است که باعث بیماری بسیاری از حیوانات خانگی می‌شود.

  پرسین در این بخش‌های آووکادو وجود دارد:

  پوست درخت

  هسته میوه

  برگ

  این میوه باعث مشکلات زیر می‌شود:

  جمع شدن مایع در ریه جوندگان

  مشکلات تنفسی در پرنده‌ها

  گرفتگی بینی و خلط در سگ‌ها

  پرندگان و جوندگان احتمال بیشتری دارد که در اثر مصرف آووکادو بمیرند.

   

  انگور و کشمش

  کسی نمی‌داند چرا انگور وکشمش برای سگ‌ها خطرناک است اما تنها 4 یا 5 نوع انگور می‌تواند سگ‌ها را مریض کند.

  عوارض کوتاه مدت انگور شامل اینهاست:

  از دست دادن آب بدن

  دردهای شکمی

  کاهش اشتها استفراغ

  عوارض بلند مدت مصرف انگور شامل اینهاست:

  مرگ

  از دست دادن کلیه

  آسیب دیدن کلیه‌ها

  قطع ترشح کلیه‌ها

  اگر متوجه شدید سگ شما انگور یا کشمش خورده،به سرعت سعی کنید آن را بالا بیاورد.

  تخم مرغ خام

  غذای خام می‌توان دحاوی باکتری سالمونلا یاای‌کولای باشد.این باکتری‌ها برای تمام حیوانات مخصوصا گربه‌ها بسیار خطرناک هستند.

  تخم مرغ حاوی آویدیت است.

  این ماده می‌تواند باعث کاهش جذب ویتامین B شود و از این طریق باعث این موارد در گربه‌ها شود:

  مشکلاتی در دست و پا

  از دست دادن موی بدن

  الکل

  الکل می‌تواند همان مشکلاتی که برای انسان ایجاد می‌کند را برای حیوانات درست کند؛البته با سرعت بیشتر

  اتانول می‌تواند به سرعت روی این بخش‌های بدن حیوانات تاثیر منفی بگذارد:

  اسیدیته خون

  سیستم عصبی

  سیستم تنفسی

  استخوان و چربی

  خیلی از مردم فکر می کنند اگر یک استخوان برای سگ یا گربه خود بیندازید،برایشان خطری ندارد چون آنها استخوان را در طبیعت می خورند.اما استخوان‌های باقی مانده در سفره می‌تواند برای حیوانات اهلی مرگبار باشد.

  استخوان‌های کوچک و شکننده ممکن است باعث این مشکلات شوند:

  سوراخ شدن اعضای گوارشی

  انسداد دستگاه گوارش خفگی

   

   

  منبع:پیام دامپزشکان pet magazine

  پادشاه پرنده‌ها

  مردی هندی که زندگی‌اش را وقف پرندگان رها شده و گونه‌های در معرض انقراض کرده است.

  نام دکتر گراناپاتی سوامیجی در کتاب رکوردهای گینس به این عنوان ثبت شده که بیشترین تعداد پرنده در آپارتمان یک طبقه خود نگهداری می‌کند.البته او از آن انسان‌هایی نیست که پرنده ها را از آزادی محروم می‌کنند و در قفس نگه می‌دارند.او تنها از پرندگان آسیب دیده،رها شده و گونه‌های در خطر نگهداری می‌کند و به آن‌ها در پناهگاهی در حیاط خود جا می‌دهد.

  سوامیجی کودکی خود را در یک جنگا در هندوستان گذراند و از زمانی که به یاد دارد،وقت خود را برای تماشای گونه‌های مختلف پرندگانی که در جنگل زندگی می‌کردند،صرف می‌کرد.اما اتفاقی که در سال 2012برایش افتاد،او را به هدفی که قرار بود در زندگی‌اش داشته باشد راهنمایی کرد.6سال پیش وقتی سوامیجی برای بازدید از آبشارهای آنجل به ونزوئلا رفته بود،در اثر یک اتفاق از آبشاری با 30متر ارتفاع سقوط کرد و از هوش رفت.وقتی به هوش آمد،خود را در محاصره صدها پرنده بومی جنگل آمازون دید و به گفته خودش از تماشای زیبایی آن شگفت زده شد و نجات پیدا کرد.در همان لحظه ساخت پناهگاهی برای حمایت از پرندگان آسیب دیده و در معرض خطر به او الهام شد وبه محض اینکه به هندوستان برگشت،کار خود را آغاز کرد.

  حالا سوامیجی از 1500 پرنده از 468 نژاد مختلف نگهداری می کند.در میان آن‌ها پرنده‌هایی از نژادهای طوطی،ماکائو،لوریکیت و پرنده‌های متفاوت دیگری هم دیده می‌شوند.دکتر سوامیجی و 50نفر کارمند او تمام وقت خود را به تغذیه،درمان و حتی آموزش پرندگان برای برخورد بهتر با آدم‌هایی که برای بازدید می‌آیند،اختصاص می‌دهند.

  در مورد پرندگانی که رها شده اند یا بیمار هستند،سوامیجی یک پناهگاه مخصوص دارد که در آن از پرندگاه آسیب دیده پرستاری می‌کند و برایشان خانه پیدا می کند و آن ها را به صاحبان دیگری واگذار می کند.سوامیجی معتقد است وجود پرندگان برای انسان‌ها حیاتی است و همیشه درباره توقف جنگل زدایی که برای زندگی پرندگان واجب است،صحبت می‌کند.او می گوید:یک طوطی،برای مثال با هر کسی که به او توجه کند ارتباط برقرار می‌کند با تقلید صدا با هر موجودی که پیرامونش است،ارتباط برقرار کند و با او همدردی کند.ما همیشه لبخند دیگر انسان‌ها را با لبخند پاسخ می‌دهیم .حتی اگر با یک زبان با هم صحبت نکنیم.چرا این کار را با حیوانات انجام نمی دهیم؟

   

   

  منبع:پیام دامپزشکان pet magazine

  اصول نگهداری از قناری

  اصول نگهداری از قناری

  1-تغذیه: غذای اصلی این پرنده تخم کتان است که نیاز عمده قناری را تامین می‌کند اما نه همه نیازهایش.دانه های دیگر هم مانند خرفه،تخم کاهو،ارزن،شاهدانه،تخم شلغم،ترب و بلغور جو هم در بازه‌های زمانی متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند چون هر دانه خاصیت خود را دارد،مثلا تخم کاهو و خرفه خنک و در مقابل دانه‌هایی مثل ارزن و...طبع گرم دارند.میزان دانه های مختلف از زمان پر ریزان(در تابستان)تا پایان دوران جوجه مشی متفاوت است.دان نرم هم که مخلوطی از شیر خشک،آرد سوخاری،تخم‌مرغ و سبوس است در زمان جوجه کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.در ضمن دادم میوه و سبزیجات تازه را به قناری‌ها در تمام فصول سال فراموش نکنید که در جیره غذایی پرنده نقش بسطایی دارند.تغذیه با گشنیز،هویج(این مورد در زیبایی رنگ هم تاثیر بسزایی دارد مخصوصا در قناری‌های سرخ و دارچینی)،ترب،کاهو،جعفری و ... دادن صدف ئ ماسه نرم هم جیره غذایی را کامل تر کرده و به خرد شدن غذا در سنگدان و هضم آنها هم کمک می‌کند. از زمان منزوی شدن تا جوجه کشی کم‌کم جیره تخم کتان کمتر و دانه‌های کمکی افزایش می‌یابند طوری که در زمان جوجه کشی دانه های کمکی به بیشترین حد خود می‌رسند.

  2-مکان نگهداری: قناری ها نباید در معرض مستقیم باد باشند اما در عین حال بایدهوای مکان قناری تهویه شود،مکان آرام برای قناری‌ها هم باید مورد توجه باشد و در بعضی مواقع موسیقی آرامی برای آنان گذاشت.در مورد دمای آن هم باید توجه داشته باشید که دما را در تیرماه(اوایل پرریزان)تا 30 درجه نگهدارید اما پس از گذشت حدود 30تا 40روز در اوایل مرداد شما پرنده هایتان را با گرمای طبیعی محیط نگهداری کنید ولی وقتی که به زمان جوجه کشی نزدیک می‌شویم و نوردهی را افزایش می دهیم باید دما افزایش یافته و در فصل جوجه کشی در 23 درجه حفظ شود.

  3-نوردهی: نوردهی نقش مهمی برای قناری‌ها ایفا می‌کند.شما باید توجه داشته باشید که بیشترین طول روز در تیرماه حدود15 ساعت است و در زمستان به کمترین حد خود وحدود 10ساعت می‌رسد.برای همین از تیر تا اواسط آبان باید اقدام به کاهش واز اوایل دی باید دوباره اقدام به افزایش نوردهی شود. به این نکته توجه داشته باشید که مانند شرایط طبیعی افزایش یا کاهش مدت نوردهی باید تدریجی باشد.

  4-نظافت و بهداشت: اهمیت این موضوع اجتناب ناپذیر است چون قناری پرنده‌ای بسیار حساس است.در ضمن حشراتی مثل رشک یا شپشک بین انسان و پرنده مشترک هستند.شما بایدهفته ای یکبار کف قفس را تمیز کنیدو هرماه یکبار همراه با نظافت قفس میله‌های و نشیمن گاه پرنده را برداشته و درزهای آن را خوب بشویید چون این درزها منبع تجمع میکروب ها هستند و قفس را هم ضد عفونی کنید.در ضمن قناری ها به استحمام هفته‌ای یکبار نیاز دارند.این کار به جلوگیری از آلوده شدن پرنده به انگل و حشرات کمک شایانی می‌کند.شما برای این کار می‌توانید وان‌های مخصوص حمام قناری را تهیه کرده و آن را تا حد مشخص آب کرده قفس را طوری در نور آفتاب قرار دهید که نیمی از آن در آفتاب باشد و نیم دیگر در سایه تا قناری‌ها به شنا و استحمام مشغول شوند.

   

   

  منبع:پیام دامپزشکان pet magazine

  یک دوجین نکته‌ی بامزه درباره‌ی صاحبان حیوانات خانگی

  *آیا می‌دانید که 57 درصد از خانه دارهای آمریکایی سگ یا گربه دارند؟آن‌ها معتقدند هم راه بودن با یک حیوان خانگی به آنها حس خوبی منتقل می کند.

  *آیا می‌دانید که 90 درصد از صاحبان حیوانات خانگی،پت خود را یکی از اعضای خانواده می‌دانند؟آن‌ها در تصمیم منافع پت را در نظر می‌گیرند و به عنوان یک عضو خانواده با او رفتار می‌کنند.

  *آیا می‌دانید که 27درصد از صاحبان حیوانات خانگی،پت خود را به آتلیه می‌برند؟آن‌ها فکر می‌کنند عکس های حیوانات آن‌ها را جاودانه می‌کند و خیلی دیگر معتقدند حیوانات خانگی عکس صاحبشان را زیبا می‌کنند.

  *آیا می‌دانید که 33 درصد از صاحبان حیوانات خانگی،عکس پت خود را در خانه دارند؟عکس پت روی در یخچال،روی شومینه،روی طاقچه و میزکار و روی دیوار دیده می‌شود.

  *آیا می دانید که 15 درصد از صاحبان حیوانات خانگی،هنگام خرید خانه یا ماشین شرایط پت خود را در نظر می‌گیرند؟آن‌ها خانه‌هایی می‌خرند که همسایگانشان با حیوان خانگی مشکل نداشته باشند و یک حیاط یا تراس مناسب حیوان خانگی‌شان داشته باشد.

  *آیا می‌دانید که 36درصد از صاحبان حیوانات خانگی،برای پت خود هدیه تولد می‌خرند؟هدیه هایی مثل تشویقی یا اسباب بازی بیشتر از اینکه حیوانات را خوشحال کند صاحبانشان را خوشحال می کند.

  *آیا می‌دانید که 48 درصد از صاحبان حیوانات خانگی،فکر می‌کنند پت شان تلویزیون تماشا می‌کند؟حیوانات خانگی مخصوصا سگ ها دوست دارند هر کاری صاحبشان می‌کند را تکرار کنند.اگر صاحبشان رو به تلویزیون لم داده باشد آن‌ها هم دوست دارند همان کار را بکنند.گربه ها هم به تحرک تصاویر در تلویزیون علاقه دارند و ممکن است ساعت‌ها رو به آن بنشینند.

  *آیا می دانید که 36.5 درصد از کسانی که حیوان خانگی دارند،حیوان خانگی‌شان سگ است؟به خاطر رفتار خاص سگ‌ها و نزدیکی آن‌ها به انسان،پر طرفدارترین حیوان خانگی هستند.اما به خاطر مشکلات نگهداری از سگ و نیاز به دقت فراوان ترجیح می‌دهند از حیوان خانگی دیگری نگهداری کنند.

  *آیا می دانید که یک سوم از کسانی که سگ دارند سگ خود را در تعطیلات همراه می‌برند؟به نظر می‌رسد که این رقم بیشتر باشد اما اینطور نیست.معمولا در سفرهای طولانی وسفرهایی که با هواپیما انجام می‌شود بردن سگ کمی سخت است.اما چون سگ‌ها عاشق گشت و گذار در طبیعت هستند معمولا در این سفرها همراه صاحبانشان می‌شوند.بردن گربه زیاد رایج نیست.گربه ها از ماشین سواری خوششان نمی‌آید رو در جای جدید دچار اضطراب می‌شوند.همراه بردن پرنده و پت‌های کوچک باز هم کمتر رایج است. *آیا می‌دانید که30.4 درصد از کسانی که حیوان خانگی دارند از گربه نگهداری می‌کنند؟گربه‌ها موجوداتی مستقل هستند که برخلاف سگ‌ها نیازشان به انسان کنترل شده است.کسانی که نمی‌توانند تمام وقت برای حیوانشان وقت بگذارند و عاشق نوازش حیوانات خانگی هستندگربه را ترجیح می‌دهند.

  *آیا می دانید در سال 2016 مردم آمریکا بیشتر از 62 میلیارد دلار خرج کرده اند؟ این هزینه صرف خرید،درمان،عقیم کردن،غذا و تجهیزات دیگر خانگی شده است.

  *آیا می‌دانید که 50درصد از صاحبان حیوانات خانگی،با سگ یا گربه‌شان حرف می‌زنند؟هیچکس به طور دقیق نمی‌داند حیوانات خانگی از حرف‌های ما چه می‌فهمند اما اگر صاحب یکی از حیوانات خانگی هستید می‌دانید که حیوانات خانگی مخصوصا سگ و گربه اسمشان را می‌دانند و سگ ها بیشتر از این کلمه‌ها را تشخیص می‌دهند و به دستورات عمل می کنند.گربه ها هم حتی اگر دستورات را نفهمند می‌توان کلمه دستوری ساده‌ای را به آن‌ها آموخت.

  *آیا می دانید که 80درصد از صاحبان حیوانات خانگی،فکر می‌کنند حالت روحی سگ یا گربه شان را می‌فهمند؟صورت یک حیوان خانگی برای یک غریبه همیشه یکسان است اما صاحب حیوان می‌تواند حس کند حیوان الان ناراحت است،خوشحال استفچیزی می خواهد،خسته است،بیمار است یا... این مساله کاملا حسی است.اگر حالات مختلف حیوان را از روی صورت نتوان دقیق تشخیص اما از روی رفتار او دقیقا می‌توان تشخیص داد اما از روی رفتار او دقیقا می‌توان فهمید مشکلی دار دیا نه.تا جایی که دامپزشکان سوال از صاحب حیوان را دلیل اولیه‌ی تشخیص بیماری او می‌دانند.

  *آیا می دانید 58درصد از صاحبان حیوانات خانگی در آمریکا بعد از مرگ حیوان خانگی‌شان را دفن می‌کنند؟شرکت‌هایی وجود دارند که کار دفن حیوانات خانگی را انجام می‌دهند.غیر از آن خود صاحبان هم جایی را برای دفن آنها در نظر می گیرند.

  *آیا می‌دانید که تنها 70درصد از صاحبان حیوانات خانگی،اجازه می‌دهند پت شان روی مبلمان خانه بخوابد؟حیوانات دوست دارند روی جای نرم بخوابند و چون صاحبان آن‌ها روی مبل می‌نشینند چه جایی بهتر از آن برای خوابیدن.

   

   

  منبع:پیام دامپزشکان pet magazine

  قناری دنیای موسیقی و رنگ

  قناری را همه می‌شناسیم.پرنده ای که شهرت آن به آواز و موزون آن است.البته زیبایی رنگ‌های این پرنده را هم نباید فراموش کرد.

  اطلاعات اولیه

  رنگ های سبز(سوخته و چمنی)،دارچینی،زرد،طلایی،سفید،طوسی و آهویی از جمله رنگ‌های این پرنده‌اند.اما قناری‌هایی با مخلوطی از این رنگ ها هم هستند که به آنها ابلق گفته می‌شوند.اغلب قناری‌های ابلق با اختلات نژادها به وجود آمده‌اند.

  من از همین آغاز بحث از شما خواهشمندم که در نگهداری و تکثیر این پرنده نژاد آن را مورد توجه قرار دهید و به ساده‌ترین صورت می‌شود گفت که پرنده‌هایی را تهیه کنید که رنگ و فرم بدنی یکسانی داشته باشد(طوری که خواهر و برادر و مادر بالعکس هم نباشند.)متاسفانه به این موضوع در ایران توجهی نشده وحالا دغدغه ما و بسیاری از عشقبازها اصلاح نژاد و بازگردانی درست این پرنده است.

  در اغلب کشورها پرورش این پرنده رواج دارد و به آن بهای زیادی می‌دهند. اما در تاریخچه این پرنده کشف و شناخت اولیه آن را به اسپانیایی‌ها نسبت داده‌اند.

  انواع گوناگونی از این پرنده موجود هستند که مهم‌ترین آنها عبارتند از :جیور،یورک(یا یروکشار)،فری و انواع معمولی آن به نام رسمی مشهور هستند.

  نگهداری از این پرنده کار پیچیده‌ای نیست و بر خلاف تصور عام شما می‌توانید با نگهداری مطلوب از آن در خانه از وجودش لذت برده و برای پرنده هم زندگی خوبی فراهم کنید.

  خرید قناری

  قناری‌ها همان‌طور که گفتم انواع گوناگونی دارند اما برای مبتدی‌ها قناری رسمی مناسب‌ترین است و از لحاظ استقامت بدنی هم نسبتا مناسب است.در ضمن گونه‌های دیگر قناری کمی گران‌تر هستند و شما در صورت عدم نگهداری صحیح از آنها و نگرفتن نتیجه مطلوب دلزده می‌شوید.

  پس مبتدی ها قناری رسمی را تهیه کنند تا خصوصیات و رفتار این پرنده را بیشتر بیاموزند و از قناری‌ها نتیجه بهتری کسب کنند.

  این را هم بگویم که در این پرنده هم مانند اغلب پرندگان آواز خوان فقط گونه نر قادر به خواندن است و قیمت‌اش هم از ماده تا حدود زیادی گران‌تر و شما از ماده‌ها فقط در زمان جوجه کشی می‌توانید استفاده کنید. در اینجا باز هم روی مورد تهیه پرنده از یک نژاد(یک رنگ با یک فرم بدنی)که در پست قبلی هم اشاره شد تاکید می کنم.در ضمن این را هم باید بگویم که جوجه کشی از قناری را معمولا موقعی که قناری‌ها آماده هستند و در فصل آن انجام می دهند اما در کل از خصوصیات قناری خوب باید به صاف و یکدست بودن پرها همراه با درخشنده بودن رنگشان،هیکل خوب و روی فرم پرنده،نشاط و تحرک بالا(پرنده در گوشه‌‌‌ی قفس پف کرده نباشد)،روشنی و جلای چشمان و در نرهای مست آماده برای جفتگیری،بیقراری و خواندن با صدای بلند و رسا وبرای ماده‌ها سوت کوتاه کشیدن و گرفتن پر و کاغذ به دهان و جمع کردن آنها در گوشه‌ای از قفس اشاره کرد.

  نگهداری

  قفس: شما می‌توانید قفس‌های معمولی با اندازه 55 یا 50 سانتیمتر که در بازار هست تهیه کنید.اما بهتر است برای نگهداری جوجه‌ها(تا زمان بلوغ که برای قناری‌های رسمی 5تا6 ماهگی است)و در زمان پر ریزان که باید قناری‌های نر و ماده را گروهی و جدا از هم نگهداری کنید قفس‌های بزرگ 110 سانتیمتری را تهیه کنید.

  وسایل قفس:می توانید در قفس 2 میله پلاستیکی به صورت بالا و پایین در دو جای قفس با فاصله از هم بگذارید طوری که یکی از میله ها تقریبا نزدیک جای دانه باشد و دیگری کناری آبخوری.وان حمام قناری هم باید خرید ظرف متفرقه غذا را هم تهیه کنید.

   

   

  منبع:پیام دامپزشکان pet magazine

  تنهایی خرگوش

  بچه خرگوش‌های تنها مانده حس درماندگی و وحشت دارند

  برای خیلی‌ها عادی است که فقط یک گربه یا سگ مگه دارند اما خیلی‌ها با تنها نگه داشتن خرگوش‌هایشان و جدا کردن آنها از همنوعانشان در واقع به آنها صدمه می‌زنند.تنها ماندن خرگوش‌ها باعث وحشت کردن و حس درماندگی در آنها می‌شود. عادت تنها نگه داشتن خرگوش،عادتی معمولی است که گاهی می‌تواند باعث شود حیوان به طور کل فراموش شود.متخصصان می‌گویند این که بعضی از صاحبان خرگوش آنها را کنار خوکچه‌های هندی نگه می‌دارند،کار خطرناکی است و خرگوش‌ها ممکن است به هم‌خانه کوچکترشان حمله کنند و بهشان صدمه بزنند.خرگوش‌ها باید کنار همنوعشان نگه داشته شوند و نباید کنار حیوانات دیگر تنها بمانند.بهترین همنشین‌ها یک خرگوش نر و یک خرگوش ماده‌اند که هر دو عقیم شده باشند.

  خرگوش‌ها گوشه گیرند؟

  خیلی‌ها سعی می‌کنند حیوان خانگی مناسبی برای بچه‌هایشان بگیرند و نیتشان تماما خیرخواهانه است.اما بهتر است قبل از خرید هر حیوانی به توان خودشان برای آماده کردن امکانات مورد نیاز حیوان فکر کنند؛اینکه از قدیم باور بر این بوده که خرگوش‌ها حیواناتی گوشه‌گیر هستند باعث درماندگی این حیوانات شده.خرگوش‌ها حیواناتی بسیار اجتماعی عستند و نیاز دارند با همنوعانشان در ارتباط باشند . تنهایی حوصله‌شان سر می‌رود.

  اگر وقت نداشته باشید:

  در خانه‌ای که یک خرگوش هست،هیچ محدودیتی وجود ندارد و خرگوش می‌تواند در هر ساعتی هر کاری خواست بکند،درست مانند خانه‌ای که سگ یا گربه در آن هست.معمولا در این وضعیت‌ها خرگوش‌ها رابطه عاطفی شدیدی با صاحبانشان پیدا می‌کنند،دنبالتان می‌کنند،زیر پایتان دراز می‌کشند و شاید حتی در تخت‌‌تان بخوابند.اگر از آن آدم‌هایی هستید که بیشتر وقت‌ها در خانه هستید این رابطه می‌تواند برای هر دویتان رضایت بخش باشد.اما آنهایی که نمی‌توانند ساعات زیادی را با حیوانشان بگذرانند بهتر است حتما به فکر خرگوش دوم باشند.بهتر است خرگوش را تنها به حال خود رها نکنید و اگر به مسافرت یا تعطیلات می‌روید از کسی بخواهید که در خانه بماند و خرگوش را همراهی کند.

  عشق و عاشقی خرگوش‌ها:

  تماشا کردن خرگوش‌هایی که عاشق هم می‌شوند و رابطه‌شان هر روز گرم‌تر از دیروز می‌شود،تجربه بی‌نظیری است.خرگوش‌های صمیمی کنار هم می‌خوابند،با هم غذا می‌خورند،همدیگر را تمیز می‌کنند،با همدیگر و اسباب‌بازی‌هایشان بازی می کنندو صحبت‌های خرگوشی خودشان را دارند.هر قدر هم تلاش کنیم،هرگز دوستی بین انسان و خرگوش جایگزین بین رابطه2همنوع و این جنس از تعامل نخواهد شد.معنای این حرف این نیست که شما از رابطه عاطفی خارج می‌شوید،بلکه از نقطه نظر خرگوش‌ها هر قدر گروهشان بزرگ تر باشد بهتر است و خرگوش‌های صمیمی انسان‌ها را هم به گروه خودشان راه می دهند.

  مسئولیت بزرگ:

  با این همه نباید فراموش کرد نگه داشتن 2خرگوش مسئولیت بزرگتری است و مهم است که به هزینه‌ها و عواقب بلند مدت ماجرا فکر کنید.بعضی وقت‌ها ممکن است یکی از خرگوش‌ها بمیرد و خرگوش دیگر تنها و غصه دار باقی بمانند.معمولا خرگوش‌هایی که جفتشان را از دست داده‌اند دیگر نمی‌توانند به راحتی با تنها بودن کنار بیایند.باید خودتان را برای احتمالات آینده و آشنا کردن حیوان‌تان با حیوانی جدید و اضطرابی که هر بار تکرار می‌شود آماده کنید.

  خرگوش غصه‌دار:

  البته که همه خرگوش‌ها مثل هم نیستند و هر کدام شخصیت خاص خودشان را دارند.بعضی‌هایشان خیلی زود تجربه مرگ را پشت سر می‌گذارند و با جفت جدید در عرض چند هفته یا حتی چند روز کنار می‌آیند.بعضی دیگر ماه‌ها طول می‌کشد که با مرگ جفت شان کنار بیایند و در اول به هیچ عنوان حضور خرگوش تازه را نمی‌پذیرند.دوست شدن خرگوش‌ها می‌تواند روند طولانی مدتی باشد و باید خودتان را آماده کنید که تا مدت زمانی آنها را در فضای جداگانه نگه دارید.در بعضی موارد خرگوش غصه‌دار آن‌قدر در فراموش کردن خرگوش قبلی ناتوان است که هرگز نمی‌تواند خرگوش تازه ای را بپذیرد و این ممکن است برای شما که به نگه داشتن 2 خرگوش عادت دارید سخت باشد.

   

   

  منبع:پیام دامپزشکانpet magazine

  دوستی حیرت‌انگیز لوسیا و لیسیا

  درست است که سگ‌ها همه موجودات شگفت انگیزی هستند اما لیسیا،بی‌خانمان و ولگرد برزیلی یک نمونه عالی از این گونه است.این سگ‌ماده که در یک اوراق فروشی زندگی می کند،هر شب 4 مایل در تاریکی شب و اوج ترافیک راه می‌رود تا برای دوستانش غذا تهیه کند؛برای حیواناتی که خانواده‌اش هستند.یک سگ،یک گربه،چند جوجه و یک قاطر!

  لیسیا وقتی توله بود،در یک اوراق فروشی در سان کارلوس برزیل رها شده بود.نیلا وانیا آنتونیو،سرپرست اوراق فروشی او را پیدا و از او نگهداری کرد تا بزرگ شد.او در این مدت با بقیه حیوانات اوراق فروشی دوست شد.دوستی که به‌شان گرما،همراهی و همبستگی داد.3سال پیش لیسیا حامله شد و 8 توله زایید او می‌دانست حالا مسئولیت دارد وباید راهی پیدا کند که بتواند غذای توله‌هایش را فراهم کند.آخر در اوراق فروشی غذای چندانی پیدا نمی‌شد.همان موقع بود که شروع کرد شبها بیرون رفتن.او مایل‌ها راه می‌رفت تا از بین زباله‌ها غذا پیدا کند.در طول یکی از همین سفرهای شبانه بود که شانس به او رو کرد ویک خانم مهربان او را دید و دلش برایش سوخت.

  لوسیا که یک معلم است،لیسیا را دیده بود که دارد در خیابان‌ها پرسه می‌زند و فهمیده بود سگ بیچاره دنبال غذا می‌گردد:<<او راه می‌رفت و سطل‌های آشغال را بو می‌کرد.همین توجه مرا جلب کرد.فکر کردم بی‌خانمان است که این‌طور پی غذاست.این بود که برایش غذا آوردم.اول ایستاد و شروع کرد به خوردنفبعد کیسه غذا را برداشت و شروع کرد به دویدن.او می دوید و غذا همین‌طور پشت سرش از داخل کیسه بیرون می‌ریخت!روز بعد که دوباره آمد و به او غذا دادم کیسه را برایش گره زدم تا آن را گره زذه ببرد که میانه راه آنها را نریزد.>>

  یک روز لوسیا،لیسیا را تعقیب کرد فهمید چرا او هر شب کیسه را می‌برد.او کیسه را به اوراق فروشی می‌برد.نیل صاحب اوراق فروشی گفت:<<اوایل غذا را برای توله هایش می‌آورد اما به مرور شروع کرد غذا دادن به دیگر حیوانات.>>توله‌ها بلاخره صاحب پیدا کرده بودند اما لیسیا کارش را متوقف نکرد.در طول 3 سال گذشته او هر شب 4 مایل راه را طی می‌کرده؛از اوراقی به خانه لوسیا و از خانه لوسیا به اوراقی.لوسیا هم حالا هر شب ساعت 9در یک حیاط خالی همان نزدیکی‌های خانه اش منتظر لیسیا می‌شود.سگ می‌رسد و بلافاصله شروع به خوردن می‌کند.بعد هم باقی غذا را می‌برد.این کار لیسیا باعث شده لوسیا هم خانه‌نشین شود.او می‌گوید:<<من سفر نمی‌کنم و خانه‌ام را هم عوض نمی‌کنم.یا حتی جایی نمی‌روم،چون می دانم او به من وابسته شده است بنابراین به او تعهد دارم.البته او هم به من تعهد دارد.برای همین است که او هم هر شب می‌آید>>نیل هم معتقد است باید از این حیوان درس بزرگی گرفت.او می‌گوید:<<ما به عنوان آدمیزاد به سختی حاضریم چیزهایمان را با کسی تقسیم کنیم اما یک حیوان این طوری خوراکش را با دیگران تقسیم می‌کند و این باید درس بزرگی برایمان باشد.>>

   

   

  منبع:پیام دامپزشکان pet magazine